Cześć :)
Wstępem, przepraszam za tak długą nieobecność. W sierpniu dostałam własnego konia (kto widział 2 bloga to już wie), przy okazji miałam parę problemów, a do tego doszła szkoła normalna i muzyczna, więc czasu mało...
Widzę, że w czasie, kiedy mnie nie było, zebraliście dodatkowe 150 wyświetleń. Uwielbiam Was :)
Dzisiejszy post ze specjalną dedykacją dla użytkownika Osoba O Imieniu, autora pierwszego komentarza na tym blogu (aaaa jaram się :))
I znów odsyłam do posta głównego, gdzie znajdziecie resztę układów :)
Budowa konia: Budowa ogólna
Dziś o układzie krążenia.
Układ krążenia tworzą serce i naczynia krwionośne z krążącą w nich krwią (układ krwionośny) oraz układ chłonny. Serce oraz naczynia krwionośne są układem zamkniętym.
Serce:
Końskie serducho ma kształt zbliżony do stożka. Razem z osierdziem zajmuje u konia przestrzeń od trzeciego (lub nawet drugiego) żebra aż do szóstego.
Z zewnątrz narząd ten okryty jest workiem surowiczym, tj. osierdziem.
Serce składa się z dwóch przedsionków oraz dwóch komór.
Jeżeli chcemy wyczuć serce konia, musimy włożyć wyprostowaną dłoń między klatkę piersiową a przednią kończynę z lewej strony mniej więcej na wysokości stawu łokciowego.
Praca odbywa się w fazach:
- skurcz obydwu przedsionków,
- skurcz obydwu komór,
- rozkurcz obydwu przedsionków a zaraz po nich komór (pauza)
Serce konia wykonuje 28-45 uderzeń w ciągu minuty.
Narząd ten NIE pobiera bezpośrednio substancji odżywczych i tlenu ze krwi (która znajduje się w przedsionkach i komorach) - jest odżywiany przez specjalne tętnice wieńcowe.
U koni serce waży średnio 4 kg, co stanowi 0,7% masy ciała (dla porównania - u krowy stanowi ono 0,5%)
Taka mała ciekawostka :)
Serce u koni pełnej krwi angielskiej (folbluty = wyścigowe wyścigówki :)) jest większe, tzn. ma większe przedsionki i komory, aby mogły szybciej pompować krew.
Na przykład serce znakomitego konia pełnej krwi - Eclipse - ważyło 6,5 kg!
Naczynia krwionośne:
Naczynia krwionośne, którymi krew wypływa z serca nazywamy tętnicami, a te, którymi wraca - żyłami.
Ściany tętnic są grube i sprężyste, natomiast ściany żył - bardziej wiotkie. Ciśnienie krwi płynącej w tętnicach jest duże i dlatego trudniej zahamować krwotok tętniczy niż krwotok żylny.
Najdrobniejszymi naczyniami krwionośnymi nazywamy włosowatymi - łączą one końce tętnic z początkami żył i właśnie w ich zasadniczo zachodzi realizacja funkcji krwi.
Układ krwionośny dzielimy na 2 obiegi:
- płucny (czyli mały), który prowadzi krew od serca do płuc i z powrotem do serca i zapewnia natlenienie.
- duży, zaopatrujący organizm w utlenioną wcześniej krew.
No właśnie, a'propos krwi:
Krew spełnia wielorakie funkcje:
- dostarcza tlen do komórek organizmu,
- dostarcza substancje odżywcze komórkom,
- odprowadza produkty przemiany materii z komórek, jak również wszystkie szkodliwe i zbędne produkty do narządów wydalniczych,
- bierze udział w obronie organizmu (najwięcej ciepła oddaje krew przepływając przez naczynia krwionośne skóry),
- bierze udział w regulowaniu gospodarki wodnej ustroju,
Skład krwi zmienia się pod wpływem różnorakich czynników (żywienie, duży wysiłek). Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów u koni sportowych i wyścigowych można zaobserwować pewne zmiany, jak przy wysiłku fizycznym, właśnie na skutek bodźców warunkowych (tj. widok toru wyścigowego, przeszkód, widzów)
__________________________________
Ok, mam nadzieję, że temat wyczerpałam :)
Jak zawsze pomagała mi książka "ABC jeździectwa"
Chcesz sobie coś poprzypominać związanego z jeździectwem? A może dopiero zaczynasz się interesować końmi? Przede wszystkim szukasz informacji na temat, które są skupione w jednym miejscu? Witaj w swojej skarbnicy wiedzy o koniach :) Znajdziesz tu poradniki, informacje, ciekawostki, a także pytania i odpowiedzi. Jakieś uwagi, zastrzeżenia? Zauważyłeś błąd lub spodobał Ci się post? Skomentuj! Życzę miłego czytania! :)
Serce ogiera i imieniu Sham ważyło 8,2kg a serce Secretariata mogło ważyć nawet 10kg, stwierdzone na podstawie autopsji Shama i wymiarach Secretariata.
OdpowiedzUsuń